Šéf frakce evropských socialistů v Evropském parlamentu Gianni Pittella kritizoval slovenského premiéra Roberta Fica za snahu vytvořit vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Fico ale kritiku odmítl a Pittellu obvinil z toho, že neví o čem mluví.

„Snahy Roberta Fica vytvořit vládní koalici i s nacionalistickou stranou SNS vyvolává obavy. Tato politická cesta by měla být opuštěna, neboť hrozí, že bude v rozporu s progresivními hodnotami a principy. Frakce socialistů v EP proto vyzývá Stranu evropských socialistů (PES), aby dále jednala o pozici Směru-SD,“ uvedl Pittella.

Směr-SD je členem PES a kvůli spolupráci se SNS už měl v minulosti s evropskými socialisty potíže. V roce 2006 měla Ficova strana pozastavené členství v PES právě kvůli vytvoření vládní koalice se SNS.

„Mám takový pocit, že pan Pitella netuší, jak se sestavuje vláda, nemá ani představu. Kdyby Slovenská národní strana byla na druhé straně, tak by to bylo asi v pořádku. Nemá o tom ani šajn a každý by se měl vyjadřovat, jen když o věci něco ví,“ reagoval Fico.

Ficův Směr-SD tento měsíc sice vyhrál slovenské parlamentní volby, ale ztratil dosavadní většinu v parlamentu, takže již nemůže zformovat jednobarevnou vládu. Dohodl se proto na vytvoření vládní koalice s dalšími třemi stranami: kromě sociálních demokratů a nacionalistické SNS v ní budou ještě dvě menší strany pravého středu – Most-Híd a Síť.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner