Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes obvinil syrského prezidenta Bašára Asada ze stoprocentních lží a cynismu. Asad ve středečním rozhovoru s agenturou AFP označil chemický útok s desítkami obětí mezi syrskými civilisty z minulého týdne za stoprocentně vykonstruovanou informaci.

„Seznámil jsem se s tímto rozhovorem a jsem hluboce zarmoucen a zděšen. To, co jsem slyšel, je sto procent lží a propagandy. Je to sto procent krutosti a cynismu,“ reagoval francouzský ministr zahraničí, který je na oficiální návštěvě v Pekingu.

„Realitou je více než 300.000 mrtvých, 11 milionů vysídlených osob a uprchlíků a zničená země. To je realita. To není fantazie,“ dodal Ayrault.

Asad v rozhovoru, který AFP zveřejnila ve čtvrtek, řekl, že „umělá konstrukce“ o chemickém útoku vznikla proto, aby byla záminka pro americký odvetný útok. Upozornil, že k žádnému chemickému útoku nebyl dán příkaz už proto, že jeho armáda chemickými zbraněmi od roku 2013 ani nedisponuje.

Podle Ayraulta je zapotřebí skoncovat s „válečnými zločiny“ v Sýrii, což lze prosadit jen efektivním příměřím blokujícím syrské pozemní a vzdušné síly pod mezinárodním dohledem.

Šéf francouzské diplomacie také uvítal, že se Čína zdržela hlasování o posledním návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ve kterém se Západ pokusil vynutit odsouzení Asadova režimu a přísné vyšetření incidentu. Rezoluci zablokovalo svým vetem Rusko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner