Barcelona 6. listopadu (ČTK) – Šéf katalánské větve španělské protestní levicové strany Podemos dnes rezignoval na svou funkci a s novou formací podporující nezávislost regionu hodlá jít do voleb v koalici se separatistickými stranami. Jeho krok podle španělských médií může ovlivnit v prosincových katalánských volbách zisky místních menších stran, které mohou být při očekávaném vyrovnaném výsledku mezi separatisty a unionisty klíčové.

Předseda strany Podem (katalánský ekvivalent španělského podemos – můžeme) Albano Dante Fachin oznámil svůj odchod ze strany poté, co jej k tomu vyzval vůdce zastřešující celošpanělské organizace strany Podemos Pablo Iglesias. Vadil mu Fachinův příklon k myšlence katalánské nezávislosti, kterou vedení Podemos nepodporuje, ačkoli souhlasí s možností vyhlášení referenda a kritizuje autoritativní kroky Madridu.

„Do voleb 21. prosince nepůjdu s jednou stranou, ale pokud by se nám podařilo vytvořit nějakou společnou frontu, té se zúčastníme,“ řekl Fachin na tiskové konferenci s tím, že registroval novou stranu, která by se chtěla podílet na předvolební koalici s hlavními separatistickými formacemi.

Pro spojení sil stoupenců nezávislosti se o víkendu vyslovilo i vedení Demokratické evropské strany Katalánska (PDeCAT), která je podle průzkumů druhou nejsilnější formací podporující katalánskou nezávislost. Nejsilnější Republikánská levice Katalánska (ERC), které voličské ankety přisuzují jasné volební vítězství, se však zatím ke spojování sil staví rezervovaně.

Víkendový průzkum listu La Vanguardia naznačil, že separatistické strany mohou ve volbách vypsaných Madridem těsně ztratit dosavadní většinu 72 křesel ze 135, díky které parlament jednostranně vyhlásil nezávislost Katalánska. Centrální vláda kvůli tomu sesadila vedení regionu a jeho členové čelí obvinění ze vzpoury.

Část strany Podem, která neodejde s Fachinem, hodlá podle médií vyjednávat o předvolební koalici s levicovou aliancí Katalánsko společně (CeC) barcelonské starostky Ady Colauové. Tato strana odsuzuje zásahy Madridu do vedení regionu a chce vypsat referendum o nezávislosti, podporuje však setrvání Katalánska v rámci Španělska pod podmínkou větší fiskální autonomie.

Možnost registrace volebních koalic končí podle médií již v úterý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner