Neznámý muž vnikl v noci na úterý do budovy úřadu slovenského prezidenta Andreje Kisky a navzdory spuštění bezpečnostního systému prezidentský palác opustil, aniž ho zadržela ochranka. Informoval o tom mluvčí slovenské hlavy státu Roman Krpelan, podle kterého Kiska v té době v paláci nebyl. Šéf vládní ochranky v reakci na kauzu rezignoval.

K incidentu došlo hodinu po půlnoci, kdy neznámá osoba přeskočila plot a dostala se na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy. Muž následně vstoupil do budovy nezajištěným vchodem pro zaměstnance a na nejvyšším podlaží paláce setrval asi 20 minut.

„Na tomto podlaží se spustil bezpečnostní systém, který byl vyhodnocen jako falešný poplach a byl vypnut. Tou samou trasou neznámý muž následně opět sešel na zadní nádvoří a dostal se k bočnímu vstupu do prezidentského paláce, který z vnitřní strany otevřel a odešel,“ uvedl Krpelan.

Tvář muže, který podle dosavadních zjištění v budově nic nepoškodil ani z ní nic neodcizil, zachytily bezpečnostní kamery. Po incidentu budovu zkontrolovali pyrotechnici.

Ochranu úřadu slovenského prezidenta i samotné hlavy státu a dalších politiků zajišťuje úřad na ochranu ústavních činitelů. Jeho šéf Radovan Horváth podle slovenských medií požádal ministerstvo vnitra o uvolnění z funkce.

V České republice zase skupina Ztohoven loni na podzim vyvěsila na Pražském hradě červené trenýrky místo prezidentské standarty. Po incidentu skončili ve funkci velitel Bezpečnostního odboru Pražského hradu, jakož i velitelé Hradní stráže a ochranky prezidenta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner