Předseda KSČM Vojtěch Filip při dnešní volbě prezidenta uvedl, že Jiří Drahoš nemá politickou praxi, kterou bude prezident potřebovat. Filip to tvrdí s ohledem na situaci kolem brexitu, kdy bude česká strana vyjednávat o podmínkách pro krajany žijící ve Velké Británii. Filip to řekl ČTK v Českých Budějovicích, kde odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb. Stejně jako v prvním kole podpořil Miloše Zemana.

Filip se domnívá, že prezident se bude na vyjednávání podmínek pro Čechy žijící v Británii podílet. Se zástupci Británie dojednává podmínky jejího odchodu z Evropské unie společný vyjednávací tým EU, jeho mandát vychází z priorit stanovených jednotlivými členskými státy. Posuny v jednání schvalují lídři unijních zemí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson loni v září při návštěvě Prahy ujistil, že Británie i po svém odchodu z EU zajistí zachování práv evropských občanů na svém území.

Drahoš Filipa i v televizní debatě „trochu zklamal“, řekl šéf komunistů. „Spíš mě zarazily některé věci, které on nevnímá jako akutní pro Českou republiku. V tomhle ohledu mám strach, že každé zaškobrtnutí nebo nevyjádření se včas může pro nás znamenat poměrně složitou dobu,“ uvedl Filip.

Dodal, že jej zklamal názor lidí, kteří tvrdili, že není rozhodující, kdo prezidentský úřad bude zastávat. Filip se domnívá, že právě například s ohledem na vystoupení Velké Británie z Evropské unie získává pozice českého prezidenta na významu. „V červnu to budou dva roky od brexitu. Kroky, které dělá Británie, zatím nesměřují k tomu, že by těch 100.000 občanů České republiky tam žijících mělo stejná práva a povinnosti jako Britové. A na vyjednávání smluv s Británií bude potřeba hodně praktické politiky,“ uvedl Filip.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner