Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes přiletí do Ankary jednat s nejvyššími představiteli země o situaci v blízkovýchodním regionu. Půjde o první návštěvu šéfa Severoatlantické aliance v této zemi od červencového nezdařeného pokusu části turecké armády o svržení vlády.

Stoltenberg se během dvoudenního pobytu setká především s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s premiérem Binalim Yildirimem. Na programu má ale i schůzky s ministry zahraničí a obrany Mevlütem Çavusogluem a Fikrim Işikem.

Turecké ministerstvo zahraničí sdělilo, že mezi tématy jednání bude mimo jiné i „hrozba“, kterou představuje hnutí muslimského duchovního Fethullaha Gülena, jenž žije v USA. Turecké vedení ho obviňuje z odpovědnosti za pokus o převrat z 15. července.

Turecko, které je členem NATO, vyčítá Západu nedostatek solidarity po zmařeném puči. V poslední době se o vzruch také postaraly diskuse kolem rozhodnutí tureckých úřadů nedovolit cesty německých poslanců na leteckou základnu aliance Inçirlik kvůli rezoluci Spolkového sněmu o genocidě Arménů.

Stoltenberg bude s hostiteli hovořit rovněž o vývoji v regionu, zejména o boji proti radikálnímu Islámskému státu (IS), který se zmocnil rozsáhlých oblastí v Sýrii a Iráku. Turecká armáda 24. srpna vstoupila na syrské území a podle vlastního prohlášení společně se syrskými protivládními povstalci, které podporuje, vytlačila bojovníky IS od jižní hranice Turecka se Sýrií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner