Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval dnes Turecko, aby ve vyšetřování zmařeného červencového pokusu o státní převrat postupovalo v souladu se zákony. Stoltenberg tak učinil v reakci na to, že několik tureckých vojáků sloužících na základně NATO v Německu požádalo o azyl.

O azylových žádostech Stoltenberg podle agentury Reuters bez upřesnění řekl, že jsou záležitostí úřadů daného státu. Prohlásil rovněž, že během nedělní návštěvy Istanbulu chce jednat i o dodržování lidských práv.

Ve středu agentura DPA napsala, že několik tureckých vojáků ze základny NATO v Ramsteinu v Německu podalo i s rodinami žádost o azyl. Jejich přesný počet ani motiv žádostí úřady nesdělily, podle stanice SWR měli být vojáci zanedlouho převeleni do vlasti.

Turecko po zmařeném pokusu o převrat provádí rozsáhlé čistky, které se dotkly vedle policistů, soudců, státních zástupců a učitelů hlavně vojáků. Tisíce z nich skončily ve vězení, mnozí další přišli o práci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner