Americká věznice na kubánském ostrově Guantánamo by měla být uzavřena před ukončením prezidentského mandátu Baracka Obamy. Ve Washingtonu to ve čtvrtek prohlásil ministr obrany USA Ashton Carter. „Není to nic, co bychom chtěli nechat příštímu prezidentovi,“ konstatoval ministr. Sám Obama slíbil uzavření věznice ještě během kampaně před svým zvolením v roce 2008.

Americký Pentagon podle Cartera „usilovně hledá“ náhradu za věznici, kde jsou po útoku na New York a Washington ze září 2001 zadržovány osoby podezřelé z terorismu. Vězení se podle ministra za dobu své existence stalo vítaným terčem islamistické propagandy. Jeho provoz je navíc nákladný, konstatoval Carter.

Šéf Pentagonu potvrdil dřívější zprávy o tom, že alternativou guantánamské věznice by se mohla stát vojenská věznice v kansaském Fort Leavenworth nebo vyřazená vojenská loď v Charlestonu ve státě Jižní Karolína. V současné době je na Guantánamu zadržováno 116 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner