Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov vyzval ozbrojené skupiny v syrském městě Aleppo, aby zastavily boje a opustily město dvěma určenými koridory. Informuje o tom ruská agentura TASS. Gerasimov také řekl, prezident Vladimir Putin nařídil, aby ve městě v pátek platila humanitární přestávka v bojích.

„Vzhledem k tomu, že naši američtí kolegové nejsou schopni oddělit od sebe opozici od teroristů, vyzýváme přímo všechny vůdce ozbrojených skupin, aby zastavili bojové operace a opustili i se svými zbraněmi Aleppo,“ prohlásil Gerasimov. „Jeden otevřený koridor míří směrem k syrsko-turecké hranici a druhý do provincie Idlib,“ dodal.

Putinem nařízená humanitární přestávka by měla trvat v pátek od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer místního času (8:00 až 18:00 SEČ), aby bylo „zabráněno nesmyslným obětem“. „Toto rozhodnutí bylo koordinováno se syrským vedením,“ řekl Gerasimov. Co si Moskva od této humanitární pauzy slibuje, není ale podle agentury Reuters jasné.

Rusko a syrská vláda pozastavily podle svého vyjádření už 18. října letecké údery na východní povstaleckou část Aleppa, aby umožnily evakuaci zraněných a civilistů. Žádná evakuace se ale nekonala a do oblasti se ani nepodařilo doručit potravinovou či lékařskou pomoc. Provládní síly přitom pokračují v pozemní protiofenzivě.

Boje o Aleppo byly obnoveny v září a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. V obležení se ocitlo na 250.000 obyvatel. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů. Válka v Sýrii si od roku 2011 vyžádala již více než 300.000 mrtvých.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner