Šéf slovenské sněmovny a nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko na rozdíl od jiných předních slovenských politiků neodsoudil ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym, kvůli které EU v roce 2014 uvalila na Moskvu sankce. Danko se vyslovil proti tomu, aby docházelo k účelovým sankcím, pokud selže dialog.

„Necítím se být historikem, odborníkem, abych říkal ano-ne v této věci. Každý národ má právo, aby žil ve společenství a ve státním svazku s těmi, s nimiž cítí kořeny nebo vázanost. Samozřejmě v rámci Evropy existuje poválečné uspořádání, které by mělo být zachováno,“ řekl dnes Danko novinářům na dotaz ohledně svého postoje k anexi Krymu.

Za podobný případ jako Krym označil Danko osamostatnění bývalé srbské province Kosovo. Řekl také, že by na takové situace měl platit stejný metr.

Rezervovaně se Danko postavil k ukládání sankcí. „Neměli bychom vymýšlet účelově sankce kvůli tomu, že selhává dialog na nejvyšší úrovni, a potichu tolerovat obchodování mocných, kteří tyto sankce navrhují,“ řekl Danko.

Slovensko ve své nové bezpečnostní strategii označilo anexi Krymu za mimořádně zneklidňující případ porušení základních principů a norem mezinárodní práva. Premiér Robert Fico, který dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, v minulosti opakovaně řekl, že v případě Krymu došlo k porušení mezinárodního práva.

Danko v uplynulých dnech čelil kritice hlavně ze strany slovenské opozice za výroky během své nedávné návštěvy Moskvy. Danko v projevu před poslanci dolní komory ruského parlamentu například ocenil schopnost Ruska řešit problémy korektním dialogem a hovořil také o blízkosti slovanských národů. Předseda zahraničního výboru slovenského parlamentu a poslanec koaliční strany Most-Híd František Šebej zase řekl, že Dankův projev byl mimo směřování zahraniční politiky Slovenska. Danko své vystoupení před ruskými poslanci obhajoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner