Turecká prokuratura obžalovala lídra hlavní opoziční strany kvůli jeho výrokům o synovi tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle agentury Anadolu se předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu dopustil „těžké urážky v médiích“, když o Bilalovi Erdoganovi řekl, že přijal úplatek.

Urážky Erdoganova syna se prý Kiliçdaroglu dopustit před dvěma lety v srpnu, když před novináři na istanbulském letišti řekl, že Bilal přijal úplatek prostřednictvím turecké nadace pro mládež a vzdělávání, v jejíž správní radě zasedá. Nyní šéfovi opozice hrozí až dva roky vězení.

Necmettin Bilal Erdogan byl také jedním z podezřelých v rozsáhlé kauze kolem úplatků při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz, která vypukla v prosinci 2013. Erdoganova vláda ale případ smetla pod koberec rozsáhlými čistkami, při nichž propustila či přeložila tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří se na vyšetřování kauzy podíleli.

Bilal Erdogan byl letos kvůli praní špinavých peněz vyšetřován rovněž italskou prokuraturou, v září ale prokurátor v Bologni případ odložil kvůli nedostatku důkazů.

Istanbulský hlavní prokurátor dnes také rozhodl, že Kiliçdaroglu nebude stíhán za urážku prezidenta Erdogana. Po červencovém pokusu o převrat dal turecký prezident pokyn, aby byla stažena všechna dosavadní obvinění vůči lídrům opozičních stran, s výjimkou prokurdské Lidové demokratické strany (HDP).

Kemal Kiliçdaroglu minulý měsíc kritizoval vládu za dekrety, které vydává po pokusu o převrat a jimiž vyhodila ze zaměstnání na 100.000 lidí, včetně policistů, soudců či učitelů. Kiliçdaroglu oznámil, že tyto dekrety napadne u ústavního soudu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner