Berlín 12. ledna (zpravodaj ČTK) – Šéfové CDU, CSU a SPD potvrdili dohodu, k níž došli vyjednávači v rámci sondovacích rozhovorů o nové německé vládě. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) i předsedové CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz svým stranám doporučí zahájení koaličních rozhovorů. Všichni tři politici viditelně unavení celonočním jednáním si na dopolední tiskové konferenci v Berlíně pochvalovali atmosféru vyjednávání.

„Jsem přesvědčen, že jsme dosáhli výborných výsledků,“ řekl Schulz. Sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, charakterizoval jako dlouhé, napínavé a turbulentní. Merkelová, která je optimistická, pokud jde o další vývoj, zase hovořila o intenzivních, vážných a do hloubky jdoucích sondovacích rozhovorech.

Schválený 28stránkový dokument podle ní vytváří předpoklady pro to, aby se v Německu i za deset či 15 let dobře žilo. Země kvůli tomu bude muset v některých ohledech postupovat rychleji, ať už jde o rozvoj digitální infrastruktury nebo podporu dostupného bydlení, míní dlouholetá šéfka německé vlády. Zdůraznila také význam evropské politiky pro spolkovou republiku.

Podle Seehofera několikadenní sondovací rozhovory ukázaly, co dokáže politika a efektivní spolupráce v tak krátkém čase. „Dali jsme dobrou odpověď na září minulého roku,“ poznamenal k parlamentním volbám, v nichž všechny tři strany výrazně oslabily.

Závěry rozhovorů schválili vyjednávači trojice stran jednomyslně. Nyní se jimi budou zabývat i další straníci. S napětím se čeká především na sjezd sociálních demokratů, který má 21. ledna rozhodnout o tom, jestli SPD zahájí koaliční rozhovory. Merkelová i Seehofer dnes sjezdu SPD, v níž je řada politiků proti pokračování velké koalice, popřáli hodně zdaru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner