Senát se bude zabývat peticí proti pronásledování stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) čínským režimem. Petici podepsalo na 38.000 lidí, horní komora parlamentu ji proto bude muset projednat i na své schůzi. Petice je určena také poslancům, ministerstvu zdravotnictví a nejvyšším ústavním činitelům.

Signatáři petice požadují, aby se naši ústavní činitelé zasadili o ochranu životů přívrženců hnutí tím, že odmítnou jejich pronásledování, budou s čínskými představiteli při jednání vždy hovořit i o lidských právech a zasadí se o přijetí zákona k transplantační turistice. Důvodem je praxe nedobrovolných odběrů orgánů vězněným následovníkům hnutí. Čínský režim tato obvinění odmítl s poukazem na reformu transplantačního systému v zemi.

Senátní výbor pro lidská práva se proti politicky motivovanému pronásledování hnutí Fa-lun-kung, které bylo čínským režimem postaveno mimo zákonem, postavil už před šesti lety. Tehdy vyzval Čínu, aby propustila z vězení a pracovních táborů členy hnutí, které senátoři označili za „vězně svědomí“.

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí po celém světě. Původně byla v Číně podporovaná i vládou, od července 1999 jsou ale její členové perzekvováni. Jedním z důvodů prý bylo to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner