Kontroverzní výroky prezidenta Miloše Zemana k ruské anexi Krymu budou jedním z hlavních bodů dnešní schůze Senátu. Horní komora by je podle návrhu usnesení měla odmítnout podobně jako ve středu vláda a vyzvat hlavu státu, aby postupovala v souladu s českou zahraniční politikou.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ukrajinské i většinu českých naopak rozhořčil.

Zamítnutí hrozí novele, kterou chce Hospodářská komora zavést elektronický systém s přehledem povinností podnikatelů. Horní komora má také posoudit tři senátorské předlohy. Jedna z nich chce o dva roky odložit povinné elektronické předepisování léků. Její autoři se obávají, že spuštění od začátku příštího roku by mohlo ve svých důsledcích vést ke zhoršení dostupnosti lékařské péče v důsledku úbytku starších praktických lékařů.

Senátoři v čele s Vladimírem Plačkem (ČSSD) požadují, aby elektronická evidence tržeb (EET) nebyla povinná pro žádné sociální ústavy, nemocnice a většinu ambulantních zdravotnických zařízení. Senátoři zejména za ODS a STAN zase navrhli přestupkovou novelu, která by zhruba po roce obnovila obcím právo trestat notorické narušitele pořádku zákazem pobytu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner