Praha 8. března (ČTK) – Reforma financování škol, zvýšení slev na dani na děti nebo změny v autorském poplatcích začne dnes řešit Senát. Mohl by mimo jiné rozhodnout o tom, zda se zruší povinná maturita z matematiky. Schvalovat bude rovněž změny volebních zákonů, které se týkají vybírání prezidenta.

Reforma financování obecních a krajských škol počítá s tím, že stát by je měl nově platit podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků. Školský výbor to nezpochybnil, chce ale zrušit zavedení povinné maturity z matematiky. Důvodem jsou neshody kolem termínu jejího spuštění.

Novela autorského zákona předpokládá, že autorské poplatky se budou zvyšovat maximálně o inflaci. Spory o poplatky by podle senátních výborů mělo místo soudů řešit ministerstvo kultury svým nařízením. Senátoři možná zvýší také autorské poplatky za půjčování knih.

Vládní daňový balíček by měl přinést zvýšení slevy na dani na druhé a další děti. Koalice se už ale shodla na tom, že by se měla zvýšit sleva na dani i za první dítě. Návrh ale předložila v rámci další novely, která teprve čeká na schválení Sněmovnou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner