Senát rozhodne o výraznějším varování před škodlivostí kouření, které se ještě letos objeví na krabičkách cigaret. Bude schvalovat také rozšíření okruhu trestných činů, za něž mohou být sankcionovány firmy. Na schůzi má posoudit rovněž omezení prodeje státní půdy a obnovení trestnosti přípravy krácení daně.

Větší varování před kouřením má kvůli tabákové směrnici EU přinést novela o potravinách. Zpřísní také označování potravin českými logy. Reklamu týkající se doplňků stravy na podporu sexuální výkonnosti umožní vysílat jen v noci. Změny získaly podporu senátního zemědělského výboru.

Úpravy naopak v Senátu čekají novelu o trestní odpovědnosti právnických osob. Ústavně-právní výbor chce v předloze zrušit ustanovení, podle něhož by firmy měly být trestně odpovědné jen za jednání svých vedoucích pracovníků, nikoli za jednání všech osob oprávněných za firmu jednat.

Nejistý je osud novely o Státním pozemkovém fondu, která by měla mimo jiné omezit vydávání zemědělské půdy. Senátní výbory přijaly k předloze rozdílná doporučení. Zemědělský výbor ji chce schválit, ústavně-právní výbor zamítnout a výbor pro územní rozvoj chce zachovat bezúplatný převod pozemků obcím pro stavbu bydlení.

Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má do zákona vrátit kvůli potírání takzvaných karuselových obchodů. Hrozit by za něj mělo až deset let vězení. Senátní ústavně-právní výbor tuto změnu doporučil schválit, přestože by podle kritiků mohla vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner