Senát dnes bude schvalovat roční odklad sankcí za nepoužívání e-receptů. Umožnit by měl také zvýšení počtu členů sněmovních kontrolních komisí. Na programu má také senátorské novely. Jedna z nich má ze seznamu nelékařských profesí vyškrtnout poskytovatele čínské medicíny. Další má prodloužit na dva týdny lhůtu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb tak, jako je tomu u voleb prezidentských.

Horní komora má projednat také petici za dostavbu rychlostní silnice R6, tedy nynější dálnice D6 z Prahy do Karlových Varů a Chebu.

Z programu schůze senátoři nejspíš vyřadí volbu člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, které je po úmrtí Naděždy Kavalírové už rok prázdné. Prezident Miloš Zeman loni na funkci nominoval dva kandidáty, Senát ani jednoho z nich neschválil. Dalšího adepta zatím hlava státu nenabídla.

Během schůze by měl složit senátorský slib starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN), který vyhrál nedávné doplňovací senátní volby na Trutnovsku. Porazil podnikatele a bývalého senátora Jiřího Hlavatého (za ANO), kterému se návrat do horní komory nezdařil. O místo v horní komoře přišel loni v říjnu kvůli zvolení poslancem, místa v dolní komoře se vzdal.

Doplnění Sobotky mezi plnoprávné senátory mělo být původně prvním bodem schůze. Nejvyšší správní soud ale dosud nerozhodl o platnosti výsledku jeho volby, uvedla večer senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Podle ní se ale předpokládá, že Sobotka se bude moci do práce Senátu zapojit během čtvrtečního odpoledne, až soud verdikt zveřejní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner