Praha 17. srpna (ČTK) – Senát dnes bude rozhodovat o zvýšení odměn pro vojáky v aktivních zálohách. Schvalovat má také novelu o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a zákon o svých vztazích se Sněmovnou.

Odměny pro vojáky v aktivních zálohách jsou náhradou platu v zaměstnání. Jejich růst by měl zajistit to, aby těmto záložákům neklesly kvůli výkonu činné služby celkové příjmy. Vyšší odměny by mohly podle autorů přilákat do aktivních záloh i lidi s praxí, a tudíž s vyššími platy, než jaké jsou na základních pozicích v ozbrojených silách.

Novela o dávkách má zmírnit podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky pro handicapované. Například příspěvek na mobilitu vzroste se současných 400 na 550 korun měsíčně, příspěvek na pořízení automobilu by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let.

Existenci zákona o styku mezi Sněmovnou a Senátem předjímá ústava. Norma zejména upravuje projednávání ústavních a volebních zákonů takzvaným systémem „člunek“. Má umožnit, aby Sněmovna a Senát podobu těchto norem navzájem dolaďovaly a dosáhly tak ústavou předepsané shody nad jejich obsahem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner