Praha 20. dubna (ČTK) – Senát dnes rozhodne o tom, zda zdravotní pojišťovny budou dostávat více peněz na chronické pacienty. Schvalovat má rovněž změny ve správě silnic nebo novelu, která má umožnit státním podnikům s listinnými akciemi znovu se ucházet o veřejné zakázky.

Horní komora by se měla zabývat také peticí za obnovení svépomocné rodičovské ubytovny Klíček ve Fakultní nemocnici v Motole.

Novela o zdravotním pojištění má zamezit tomu, aby pojišťovny měly zájem pouze o mladé a zdravé pojištěnce. Nové parametry přerozdělování peněz budou výhodné pro pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů. Pojišťovny, které takové pacienty neregistrují, naopak o peníze přijdou. Objem peněz, který se bude přerozdělovat, bude v řádech stamilionů korun.

Další novela umožní státu pověřit kraje pouze běžnými opravami nebo zimní údržbou silnic první třídy, nikoli jejich celkovou správou, což prý představovalo pro regiony nepřiměřenou zátěž. Ke schválení míří také novela o veřejných zakázkách. Českým drahám, které se kvůli novým pravidlům zatím nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích, má umožnit o ně znovu usilovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner