Senát dnes schválil novelu zákona o spotřebních daních, která především zavádí program další daňové podpory biopaliv. Zákon u některých vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu. Současně s tím zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot. Nově budou muset být v určité míře v každém litru. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Vláda původně výrazně omezila možnost, aby distributoři mohli část biosložky prodat zvlášť, a tím by povinnost přimíchávání také splnili. Poslanci při hlasování ve Sněmovně schválili pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který tuto možnost zcela vypouští.

Odpůrci zákona, především předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, tvrdí, že podpora pomůže hlavně skupině Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Může mu prý vynést asi pět miliard korun. V senátní debatě to ale dnes odmítl zpravodaj hospodářského výboru Jan Veleba (SPO).

Naopak o Babišově konfliktu zájmů hovořila senátorka Veronika Vrecionová (ODS), předloha podle ní pomůže jeho firmě Preol s odbytem. Její stranický kolega Jaroslav Kubera navrhoval předlohu zamítnout. Jan Horník (STAN) řekl, že zákon „přihraje“ Agrofertu pět miliard korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítal tyto námitky a argumentoval například tím, že státní firma Čepro nakupuje metylester řepkového oleje, který se přidává do nafty, od více firem než jen od Preolu. Zopakoval také, že bez přijetí zákona by Česku hrozily sankce od Evropské komise.

Daňová zvýhodnění biopaliv jsou nyní poskytována na základě programu, který ale skončil k 30. červnu. Česko se tak nyní nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází schválená novela zákona. Program ale musela ještě schvalovat Evropská komise. Na základě podmínek, které si stanovila, se některé sazby daně u biopaliv zpočátku od příštího roku zvýší proti původnímu návrhu, aby se vyrovnalo to, že nyní se podpora poskytuje bez schválení Bruselem. Později, od poloviny roku 2017, by měly sazby opět klesnout.

Například čistá bionafta FAME B100 by měla nově podléhat sazbě 4,59 Kč/litr. U směsné motorové nafty SMN B30 by se sazba spotřební daně měla zvýšit ze 7,66 Kč na 9,26 Kč za litr. U Etanolu E85 se vratka daně za líh v palivu naopak sníží z 12,84 Kč/l na 10,23 Kč/l. U rostlinného oleje se nově zavádí sazba daně 4,59 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory.

Novela přináší také osvobození od daně pro elektřinu, kterou si malovýrobci vyrobí pro svoji potřebu z obnovitelných zdrojů, jejichž výkon nepřesáhne 30 kW. Osvobození zrušila letošní novela energetického zákona.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner