Sněmovní kontrolní komise budou moci mít více členů než sedm, jak stanoví nynější zákony. Počet si budou moci stanovovat sami poslanci. Změnu přinese návrh zákona předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky, který dnes schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Norma se týká šesti sněmovních komisí, a to pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Finančního analytického úřadu, Národního bezpečnostního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Návrh má podle předkladatele zajistit, aby v těchto komisích mohli působit zástupci všech sněmovních klubů.

Chvojka připomněl, že nyní je ve Sněmovně devět stran a hnutí. Některé strany proto v komisích své představitele nemají.

Návrh, jenž nevyvolal žádnou debatu, podpořilo 54 ze 66 přítomných senátorů. Proti nebyl žádný, hlasování se zdrželo 12 členů horní komory.

Předloha konkrétně stanoví, že vyjmenované komise budou mít nově nejméně sedm členů. Sněmovna jejich počet stanoví tak, aby byl zastoupen každý poslanecký klub. Počet členů ale bude vždy lichý. Předloha nabude účinnosti vyhlášením ve sbírce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner