Praha 11. října (ČTK) – Senát se bude zabývat sporným vystoupením prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Debatu senátoři zařadili dnes na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) na program nynější schůze.

„Projev prezidenta obsahoval poměrně velmi problematické pasáže, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině a v Rusku,“ zdůvodnil svůj návrh Hampl. Myšlenky, které Zeman prezentoval, jsou podle Hampla v rozporu s českou zahraniční politikou i postojem horní komory. „Je na místě, aby se Senát k této věci vyjádřil,“ dodal.

Návrh na zařazení diskuse o Zemanově vystoupení na program schůze podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

Zeman označil v úterý v Radě Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Poukázal taky na údajnou neúčinnost protiruských sankcí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman neměl k projevu mandát vlády a prezidentovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Za zachování sankcí do doby, než budou splněny minské dohody, se postavil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zemanovy výroky podle něj nejsou v souladu s tím, co Česko prosazuje na mezinárodních fórech. Prezidentovo vystoupení kritizovali i představitelé dalších vládních a některých opozičních stran.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner