Americký Senát dnes zahájil bouřlivou debatu o návrhu zákona, který má v omezené podobě umožnit tajným službám opět nahlížet do údajů o telefonátech. Senátoři sice výraznou většinou hlasů umožnili překonání procedurálních překážek, které až dosud bránily v projednávání normy označované jako Freedom Act, její odpůrci však podle amerických médií přišli s několika pozměňovacími návrhy. Pokud bude některý z nich schválen, návrh opět zamíří do Sněmovny reprezentantů. K urychlenému přijetí původního sněmovního návrhu vyzval senátory prezident Barack Obama.

Senátoři posunuli poměrem hlasů 83 ku 14 návrh k závěrečné debatě, což mimo jiné znamená, že jeho zapřisáhlý odpůrce a republikánský prezidentský kandidát Rand Paul již nemůže svými obstrukcemi zabránit konečnému hlasování. Někteří republikánští konzervativci, kteří v čele se šéfem senátní většiny Mitchem McConnellem bojují za co největší pravomoci tajných služeb a neúspěšně se snažili prodloužit v neděli skončenou platnost zákona známého jako Patriot Act, se však rozhodli přijít s vlastními návrhy.

Sněmovnou schválený návrh místo Národní agentury pro bezpečnost (NSA) zmocňuje k masovému sběru a uchovávání údajů o telefonátech telekomunikační firmy. Tajná služba si podle něj bude muset pro získání některých dat opatřit povolení od soudu. Doba, kterou bude NSA mít na předání pravomocí soukromým společnostem, je půl roku. McConnell přišel s drobnými změnami, mimo jiné tuto lhůtu prodloužit na rok. „Než se zbavíme účinného systému, který nás pomohl chránit před teroristickými útoky a nahradíme ho nevyzkoušeným, měli bychom se alespoň snažit o drobné ujištění, že nový systém bude doopravdy fungovat,“ komentoval dnes podle listu USA Today svůj návrh McConnell.

Další pozměňovací návrhy hodlají předložit jiní senátoři, což může podle agentury AP debatu protáhnout až do večera (středy rána SELČ).

V případě úspěchu některého z těchto návrhů půjde norma znovu do dolní komory a NSA si bude muset na možnost znovu číst data o telefonátech v rámci odhalování teroristické činnosti ještě počkat. Sněmovna by sice mohla hlasovat ještě tento týden, někteří její členové však varovali, že se změnami nemusí návrh při hlasování uspět.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner