Praha 6. prosince (ČTK) – Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zůstává neúplná. Senát dnes v prvním kole tajné volby žádného ze dvou desítek adeptů do rady nevybral. Šance na znovuzvolení ve druhém kole zůstala bývalé předsedkyni rady Emilii Benešové i politologovi Lukáši Jelínkovi.

V prvním volebním kole získal nejvíce senátorských hlasů bývalý poslanec ČSSD Karel Černý, který obdržel 27 ze 67 odevzdaných hlasů. Ředitel vysokomýtského muzea Jiří Junek dostal 23 hlasů, někdejší místopředseda Senátu a iniciátor vzniku ústavu Jiří Liška 20 hlasů.

Díky 17 hlasům do druhého kola postoupila Benešová, diplomata a někdejšího mluvčího Charty 77 Martina Palouše zachovaly ve hře hlasy 14 senátorů. Mezi finalisti jsou Jelínek a Daniel Kroupa, kteří dostali shodně 11 hlasů.

V poli neúspěšných skončili mimo jiné režisér a dokumentarista Martin Vadas, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek a kritik ústavu a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Senátoři mají nyní obsadit tři ze sedmi míst v radě na návrh občanských sdružení a organizací. V prvním kole vybírali z 22 kandidátů. K volbě nebyl připuštěn publicista Jefim Fištejn, neboť nestihl včas předložit negativní lustrační osvědčení. Nominaci Karla Světničky Konfederace politických vězňů stáhla.

Dlouhodobě neobsazeno je v sedmičlenné radě místo po někdejší předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela. Ani jednoho ze dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Srp nesplnil kvůli členství v KSČ podmínky pro zvolení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner