Velmi nízká volební účast provází opakované senátní volby na Mostecku. Zájem lidí se nezvýšil ani druhý den, zjistila ČTK. Účast se výrazně liší podle jednotlivých lokalit. O post senátora se uchází devět lidí. Volební místnosti se uzavřou ve 14.00, výsledky by měly být známé ještě během odpoledne.

Tradičně vyšší účast bývá v mostecké čtvrti Souš. Tam komise odhadovala před polednem účast na zhruba 14 procent. Naopak minimum lidí chodí v lokalitách, kde žije více sociálně slabých, například na litvínovském sídlišti Janov. „Zájem je minimální. Stává se ale, že lidé přijdou ještě těšně před uzavřením místností,“ řekla ČTK jedna z komisařek.

Podle komisařů je téměř vyloučené, že by se účast přiblížila té z řádných voleb v říjnu loňského roku. Tehdy přišlo v prvním kole k urnám 25,81 procenta oprávněných voličů. K druhému pak necelých 11 procent.

Opakování voleb nařídil Nejvyšší správní soud, který vyhověl třem stížnostem na řádné podzimní volby. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát podle soudu chyboval, když nereagoval na odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková. Mostecký magistrát ale tento krok nereflektoval a Dernerovou nevyškrtnul.

Kromě Dernerové, která mandát obhajuje, se o post senátora uchází ještě olympionik Jiří Šlégr, lékař Jiří Biolek (STAN), ředitel základní školy Roman Ziegler (ANO), za TOP 09 stavbař Zbyněk Vodák. Za stranu Zdravého rozumu kandiduje aktivista za práva otců Jiří Fiala. Komunisté znovu vyslali do boje Josefa Néteka, ODS Libuši Hrdinovou a Řád národa Jiřího Siebera.

Pokud senátor nevzejde z prvního kola voleb, uskuteční se kolo druhé. Konalo by se v pátek 3. a v sobotu 4. února.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner