Trutnov 6. ledna (ČTK) – Druhým dnem budou pokračovat doplňovací senátní volby na Trutnovsku. Volební místnosti se otevřou v 8:00 a lidé budou moci volit do 14:00. Výsledky by měly být známy zhruba do tří hodin po uzavření volebních místností. Do Senátu na Trutnovsku a v několika obcích na Náchodsku kandiduje devět lidí. Pokud žádný z nich nezíská v současném prvním kole voleb nadpoloviční počet hlasů, rozhodne o novém senátorovi za týden druhé kolo.

Volby se konají kvůli majiteli královédvorské textilky Juta Jiřímu Hlavatému (nezávislý za ANO), který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu tedy automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

Volební účast v první volební den nebyla vysoká a výrazně se lišila podle okrsků. Ve volebním obvodu 39 je okolo 110.000 oprávněných voličů.

Kromě Hlavatého se o místo senátora ucházejí starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS, za ČSSD kandiduje místostarosta Úpice Karel Šklíba a za Okamurovu SPD o zvolení usiluje majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) kandiduje předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany je pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance do voleb vysílá galeristku Blanku Horákovou. Jako nezávislá o zvolení senátorkou usiluje Terezie Holovská, kterou trutnovský městský úřad zaregistroval dodatečně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner