Elektronická evidence tržeb (EET) by se neměla vztahovat na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750.000 korun. Shodl se na tom dnes senátní petiční výbor při projednávání petice, která požaduje zrušení EET. Podobné doporučení již dříve přijal i senátní hospodářský výbor. Senát se bude peticí zabývat na prosincové schůzi.

Úpravami EET se zřejmě bude zabývat až vláda vzešlá z parlamentních voleb. Zrušení či korekci EET měly v programu mnohé ze stran, které se v říjnových volbách do Sněmovny dostaly.

Hospodářský výbor vládě doporučil, aby projednala „stanovení podmínek pro vyjmutí drobných podnikatelů z EET“. Prosadil to senátor ČSSD Pavel Štohl. Navrhoval, aby se stanovila například hranice roční tržby půl milionu korun a aby podnikatelé, kteří by nepřekročili tento obrat, byli z EET vyňati.

Tvůrci petice tvrdí, že EET přinesla podnikatelům nárůst byrokracie, ale šedou ekonomiku výrazně neomezila a zvýšení daňových příjmů nezlepšila s výjimkou restauračních zařízení. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová kritice oponovala a řekla, že EET podporuje většina podnikatelů. Připustila ale možnost úprav.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Třetí fáze má začít 1. března příštího roku a týká se občerstvení nebo farmářských trhů, čtvrtá fáze zahrne řemeslníky a má začít v červnu 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner