Senátorský klub ODS nominoval na místopředsedu Senátu svého nynějšího předsedu a teplického primátora Jaroslava Kuberu. Ve vedení horní komory by měl Kubera nahradil Přemysla Sobotku, který už mandát neobhajoval a byl zvolen libereckým krajským zastupitelem.

Klub bude desetičlenný, posílil jej dnes ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. V letošních senátních volbách zvítězil na Ostravsku, kandidoval jako nezávislý s podporou ODS a TOP 09.

Devětašedesátiletý Kubera stojí v čele Teplic od roku 1994, senátorem je od roku 2000 a je také zastupitelem Ústeckého kraje. Byl oceněn jako bojovník proti byrokracii, patří ke kritikům Evropské unie řízené z Bruselu. Náruživý kuřák proslul také svými nelichotivými výroky na adresu feministek, organizací pobírajících dotace nebo ekologických sdružení. V roce 2006 dostal od sdružení Děti Země negativní ocenění Zelená perla.

Ke Kuberovým nejznámějším legislativním počinům patří takzvaná chodníková novela, která zbavila majitele nemovitostí odpovědnosti za škody způsobené nedostatečným úklidem přilehlých chodníků zejména v zimním období. Usiluje rovněž o to, aby stát platil obcím za úkoly, které pro něj mají dělat v přenesené působnosti.

Kubera je druhým oficiálním kandidátem na místopředsedu Senátu. Klub Starostů na stejné místo nominoval bývalého ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka. Místopředsedkyní Senátu by mohla zůstat rovněž Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Své místo ve vedení bude chtít i senátorský klub ANO, zmiňována byla v této souvislosti dlouholetá šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. V čele horní komory pravděpodobně zůstane Milan Štěch z ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner