Washington 30. září (ČTK) – Dva vlivní američtí senátoři vyzvali prezidenta Donalda Trumpa, aby se vehementně zasadil o respektování nového zákona o protiruských sankcích. Demokratický senátor Ben Cardin a republikán John McCain v pátek v dopisu do Bílého domu Trumpa upozornili, že zákon o sankcích je třeba za všech okolností prosadit. Dosud prý pro to nic neudělal.

Nové sankce proti Rusku platí od srpna a jsou zaměřené na ruskou energetiku, finanční sektor, železniční i námořní dopravu a těžební odvětví. Kongres tímto krokem trestá Moskvu za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA a za „agrese“ proti Ukrajině a Sýrii. Trump sankce váhavě podepsal, kritizoval ale poslance za to, že údajně překračují své pravomoci a oslabují jeho vyjednávací pozice v zahraničí.

Cardin s McCainem v dopisu Trumpa vyzývají, aby „z nejvyššího místa potvrdil, že žádný pokus podkopat sankční režim nebude tolerován“. Na prosazování sankcí bude podle senátorů Kongres „bedlivě dohlížet“.

Trump měl ústavní právo zákon o sankcích vetovat, ale v Senátu a Sněmovně reprezentantů by podle všeho jeho veto přehlasovaly potřebné dvě třetiny poslanců a senátorů. Zdrženlivost Bílého domu vůči novým sankcím proti Moskvě posiloval podle amerických médií i fakt, že zákon hlavě státu znemožňuje omezit či zrušit sankce bez souhlasu Kongresu. Trump tak fakticky nemá možnost sankční režim výrazněji ovlivnit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner