Barcelona 30. října (ČTK) – Katalánské separatistické strany dnes potvrdily, že se zúčastní předčasných voleb, které španělská vláda vypsala na 21. prosince. Vedení stran bude v nejbližších dnech řešit, zda sestaví volební koalici jako před minulými volbami, či budou kandidovat odděleně. K vytvoření koalice stran podporujících jednotu Španělska dnes vyzvala vůdkyně nejsilnější unionistické strany v Katalánsku, informoval deník El País.

Po pátečním rozpuštění katalánské vlády a vedení parlamentu vyzývali někteří separatisté k bojkotu předčasných voleb, s jejichž pomocí chce Madrid obnovit v regionu ústavní pořádek. Dnes se ale dvě nejvýznamější separatistické strany shodly, že do voleb půjdou.

„Uvidíme se u voleb, pane Rajoyi. Nemáme strach zúčastnit se voleb,“ vzkázala španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi členka vedení Demokratické evropské strany Katalánska (PDeCAT) Marta Pascalová po dnešním jednání stranických lídrů. Strana, jejímž členem je i sesazený premiér Carles Puigdemont, podle ní teď zahájí výběr kandidátů na poslance a bude řešit, zda stejně jako před minulými volbami složí společnou kandidátku s dalšími separatistickými formacemi. Hlavním cílem strany bude „nejen obrana svobody, ale i samostatnosti“, uvedla Pascalová.

Podobně se dnes vyjádřili i zástupci Republikánské levice Katalánska (ERC), kterou by podle víkendového průzkumu listu El Mundo v prosinci volilo nejvíce Katalánců. Mluvčí strany Sergi Sabriá sice dnes označil vypsání voleb za Rajoyovu „léčku“, kterou chce španělský premiér anulovat výsledky referenda o nezávislosti, ERC ale podle něj hodlá tlaku Madridu čelit tím, že do voleb půjde.

Zatímco separatistické strany před minulými volbami utvořily koalici Společně pro ano (JXSí), která za podpory radikální separatistické levice v parlamentu odhlasovala vyhlášení nezávislosti, unionistické formace šly do voleb zvlášť. Šéfka katalánské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová dnes vyzvala katalánské lidovce a socialisty k předvolební spolupráci, která by podle ní umožnila získání většiny mandátů. „Pokud umíme počítat, zastánci jednoty mohou 21. prosince vyhrát nad nacionalisty,“ prohlásila politička z nejsilnější prošpanělské strany v Katalánsku.

Deník El Mundo v neděli přinesl výsledky průzkumu veřejného mínění společnosti Sigma Dos, podle kterých by nyní ve volbách separatisté ztratili většinu v regionálním parlamentu. Nejvíce hlasů (26,4 procenta) by sice dostala ERC, dohromady by ale separatistické strany obsadily ve 135členném parlamentu jen maximálně 65 křesel a k absolutní většině by jim chyběly tři mandáty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner