Madrid/Barcelona 31. října (ČTK) – Španělská justice se dnes bude zabývat obviněními vůči členům sesazeného vedení Katalánska, nad jehož úřady kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti převzal kontrolu Madrid. Očekává se, že bývalý premiér Carles Puigdemont, který po obvinění ze vzpoury odcestoval do Belgie, vyjasní, zda v zemi hodlá požádat o azyl.

Španělská vláda, která od víkendu přímo spravuje katalánskou autonomní oblast, začíná připravovat předčasné volby do místního parlamentu vypsané na 21. prosince. Separatistické i unionistické strany, mezi nimiž je podle průzkumů rozdělena podpora voličů přibližně napůl, mají ode dneška přesně týden na vyřešení otázky, zda jít do voleb odděleně či v koalicích. Uzávěrka pro přihlášení případných koalic je příští úterý 7. listopadu.

Podle sesazeného místopředsedy katalánské vlády Oriola Junquerase se dnes Puidgemont vyjádří ke svému dalšímu postupu. Expremiér je spolu s pěti bývalými ministry v Belgii, kde požádal o spolupráci právníka, který v minulosti ve sporech o vydání do Španělska zastupoval členy baskické teroristické skupiny ETA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner