Jeden z katalánských ministrů sesazených o víkendu Madridem dnes ráno dorazil do práce, neboť hodlá dál vykonávat svůj úřad. Záhy za ním přišli policisté, kteří ho varovali, že se vystavuje trestnímu stíhání. Před budovou katalánského ministerstva pro územní rozvoj se shromáždila asi dvacítka lidí na podporu šéfa resortu. Ten nakonec budovu za potlesku přítomných opustil, novinářům však řekl, že v práci bude pokračovat, informoval deník La Vanguardia.

Sesazený katalánský ministr pro územní rozvoj Josep Rull dnes ráno na twitteru zveřejnil aktuální fotografii ze své kanceláře s dnešním výtiskem katalánských novin. „Jsem v kanceláři, pokračuji ve výkonu funkce, kterou mi svěřil katalánský lid,“ napsal Rull.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido dnes v rozhovoru ve španělské televizi Telecinco uvedl, že sesazení katalánští ministři si mohou přijít do kanceláří pro své věci. Pokud ale budou pokračovat ve výkonu funkce, vystavují se podle Zoida trestnímu stíhání. Katalánská policie dostala pokyny, že sesazeného ministra má do úřadu doprovázet, když si půjde pro věci.

Do úřadu se dnes ráno dostavil také sesazený generální tajemník katalánského ministerstva vnitra César Puig, který ale po několika minutách zase odešel. Uvedl přitom, že se „necítí být odvolán“ a že odvolat ho může jen „jeho vláda“.

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont dnes na sociálních sítích zveřejnil fotografii s výhledem ze své kanceláře a pod snímek napsal „Dobrý den“. Není ale jasné, zde obrázek pochází z dneška. Podle katalánských médií dnes nikdo premiéra neviděl vcházet do budovy vlády. Kolem ní jsou bezpečnostní zábrany a katalánští policisté.

Do práce ráno dorazila i předsedkyně rozpuštěného regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Podle zdrojů z parlamentu prý bude předsedat do prosincových voleb takzvanému stálému parlamentnímu zastoupení. To má být za normálních okolností podle katalánské legislativy pracovním orgánem rozpuštěného zákonodárného sboru do voleb.

V Katalánsku dnes začal první pracovní den, kdy jsou regionální státní úřady pod přímou správou španělské vlády. Madrid v sobotu převzal vedení tohoto autonomního regionu kvůli snahám katalánské vlády o nezávislost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner