Hanoj 18. srpna (ČTK) – Šest lidí, včetně tří dětí, dnes na jihu Vietnamu přišlo o život při explozi americké bomby z války ve Vietnamu. Zařízení explodovalo při pokusu o jeho rozebrání. Exploze zničila i jeden z domů v místní vesnici a dva vesničany zranila. S odkazem na webové stránky vietnamské vlády o tom informovala agentura AFP.

Od konce vietnamské války v roce 1975 přišlo podle vietnamské vlády při explozích amerických bomb o život více než 42.000 lidí, na 62.000 dalších bylo při těchto incidentech zraněno. Detonace náloží je často způsobena neuváženým chováním, například když se vesničané bombu, kterou objeví na svém pozemku, snaží rozebrat za účelem získání kovů. V jiných případech se stává, že bomba exploduje při orání polí.

Polovina z 15 milionů tun bomb, které Američani svrhli na území Vietnamu, podle oficiálních odhadů zůstává skryta v džungli a na farmách ve středu země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner