Mexická metropole si v sobotu připomněla 30. výročí ničivého zemětřesení o síle 8,1 stupně, které si vyžádalo tisíce lidských životů. Mexické úřady při té příležitosti uspořádaly masivní cvičení, v němž se šest milionů lidí připravovalo na možnost, že by podobně silné otřesy půdy zasáhly Mexiko znovu. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Cvičení pro šest milionů lidí

Obyvatelé mexické metropole byli svoláni do akce hrůzu nahánějícím zvukem sirény a varovným hlášením, které se rozezněly hlavním městem v sobotu v 11:30 místního času (18:30 SELČ).
„Odhadujeme, že se do cvičení zapojilo šest milionů osob z více než 16.000 budov,“ řekl na tiskové konferenci starosta Mexika Miguel Ángel Mancera.

Zemětřesení z 19. září 1985 zničilo v mexické metropoli množství budov. Vláda uvedla, že o život přišlo 6000 lidí, některé nevládní organizace ale tvrdí, že si otřesy vyžádaly více než 20.000 obětí.

Na zemětřesení upozorní i mobil

Aby ztráty na životech nebyly v případě opakování ničivých otřesů tak vysoké, existuje v mexické metropoli systém, který aktivuje stovka senzorů. Rozhlasové vysílání je přerušeno a nahrazeno varovným hlášením, které šíří mimo jiné 8200 pouličních megafonů. Uvnitř budov se rozezní alarm. Další varování přichází prostřednictvím aplikací na chytrých telefonech.

Zmíněnými opatřeními v Mexiku se nyní chtějí inspirovat i američtí experti při vývoji podobného varovného systému pro západní pobřeží USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner