Šestatřicet příslušníků menšinové komunity iráckých jezídů je po třech letech v zajetí teroristické organizace Islámský stát (IS) opět na svobodě. Informovala o tom dnes OSN. Zatím není jasné, zda se skupině podařilo ze zajetí uprchnout, anebo ji islamisté propustili.

Organizace spojených národů uvedla, že nezveřejní okolnosti, za kterých se jezídové ocitli na svobodě, aby nezkomplikovala osud dalších zadržovaných jezídů.

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů – od islámu, přes křesťanství až po zoroastrismus. Příslušníci IS je označují za uctívače ďábla. OSN již dříve odhadla, že bojovníci IS při zabírání severního Iráku povraždili na 5000 jezídských mužů, tisíce dalších členů komunity odvlekli do zajetí.

Podle názoru vyšetřovatelů OSN se na jezídské komunitě, čítající asi 400 000 lidí, IS dopustil genocidy. Masakry, sexuální zotročování a další zločiny začaly, když se IS v roce 2014 zmocnil severoiráckého města Sindžár a okolí, kde většinu obyvatel tvořili jezídové.

Kurdští pešmergové znovu dostali oblast pod kontrolu v roce 2015, mnoho jezídů ale zůstalo v zajetí IS na jiných místech. OSN odhaduje, že IS dál zadržuje asi 1 500 jezídských žen a dívek, které by mohly být vystavovány sexuálnímu zneužívání.

Mezi 36 jezídy, kteří se po třech letech v otroctví IS ocitli na svobodě, jsou muži, ženy i děti, sdělil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA). Před dvěma dny dorazili do města Dohúk, kde jim bylo poskytnuto provizorní ubytování, oblečení a zdravotnická a psychologická pomoc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner