Washington 31. března (ČTK) – Americký prezident Donald Trump předpověděl, že jeho první setkání s čínským protějškem bude velmi obtížné. Trump a Si Ťin-pching se poprvé setkají tváří v tvář příští týden.

„Schůzka s Čínou příští týden bude velmi těžká. Už si nemůžeme dovolit obrovské obchodní deficity a ztráty pracovních míst. Americké firmy musí být připraveny hledat jiné alternativy,“ poznamenal na Twitteru.

Bílý dům potvrdil, že čínský prezident a jeho choť budou ve čtvrtek a pátek 6. a 7. dubna hosty v luxusní rezidenci Trumpových Mar-a-Lago na Floridě. Nadcházející summit Trumpův mluvčí Sean Spicer označil za příležitost budovat vztah mezi oběma vůdci.

Trump opakovaně obviňoval Peking z neférových praktik, manipulování kurzem čínské měny a z uvalení nespravedlivých cel na americké zboží.

Trump má dnes podepsat nařízení, zaměřené na odhalení příčin a viníků záporné obchodní bilance, uvedl americký ministr obchodu Wilbur Ross. Záměrem je do 90 dnů sestavit seznam podle zemí a zboží, jakož i nedodržených závazků z dohod o volném obchodu. Posloužit to má vládě při jejím rozhodování, uvedl Ross.

Podle agentury AFP jde o výstrahu určenou v prvé řadě Číně. Agentura AP naopak usoudila, že vláda volí opatrnější přístup, než jaký hlásal Trump ve volební kampani.

Ross připomněl, že zdrojem schodku je především Čína. Upozornil, na seznamu, který má vzniknout v příštích měsících, se může ocitnout tucet zemí, včetně Japonska, Německa, Mexika, Indie, Francie či Švýcarska. Zařazení na seznam podle ministra ještě nemusí nevyhnutelně znamenat, že budou podniknuty odvetné kroky. „V některých případech to bude prostě tak, že jsou lepší než my a dokážou dané zboží vyrábět levněji,“ vysvětlil.

Loni schodek amerického obchodu dosáhl 502,3 miliard dolarů, což představovalo mírné zvýšení oproti předchozímu roku, poznamenala AP a dodala, že na obchod s Čínou připadl schodek ve výši 347 miliard.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner