Ruského studenta Igora Ševcova soud dnes zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy. Soud však mladíka vyhostil ze země na dva roky za to, že hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy.

Ševcov, který se sám označil za anarchistu, obžalobu odmítá. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný. Dvacetiletý ruský student Igor Ševcov čelil  žalobě z obecného ohrožení a poškozování cizí věci, za což mu hrozilo až osmileté vězení. Mladík označil policejní spis za kombinaci Švejka a praktik komunistické StB.

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek (útok na dům Stropnického) spáchal, nebylo však prokázáno, že ho nespáchal,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z lahví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, odsoudila jej však za pomoc při sprejování na zeď věznice Ševcov kterou sám přiznal. Nepovažoval čin totiž za trestný. „Každý skutek, který je uveden v trestním zákoníku, je trestným činem,“ řekla dnes soudkyně. Podle verdiktu se Ševcov dopustil napomáhání při poškozování cizí věci.

Výslech podle Ševcova trval sedm hodin, přítomni byli podle jeho slov „hodný“ a „špatný“ policista. „Ptali se mě, jaké mám vztahy s určitými lidmi. Vyhrožovali, že se o mě zajímají kolegové z federální bezpečnostní služby Ruské federace, a že také přijdou. Nikdo nepřišel,“ vzpomínal na výslech Ševcov.

Policie chtěla také vědět jaké má napojení na různé organizace nebo webové stránky, i na to, za jakým účelem přijel do ČR. „Policie ve spise popisuje samolepky, které našli u mě v pokoji, nebo hudbu, kterou poslouchám, a jak hudba poukazuje na moji inklinaci k třídním akcím,” uvedl Ševcov. Ministr Stropnický útok připisuje levicovým radikálům a svému „prozápadnímu a proaliančnímu politickém postoji“, kterým se jim znelíbil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner