Severní Korea dnes provedla svůj pátý jaderný test. Tamní státní televize informovala, že armáda uskutečnila úspěšný pokusný výbuch jaderné hlavice, který byl odpovědí na nepřátelské postoje Spojených států. Podle zahraničních expertů jde o zatím nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla téměř dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna. Jihokorejská prezidentka test odsoudila jako čin „fanatické nezodpovědnosti“.

„Naši atomoví vědci provedli pokusný výbuch nově vyrobené jaderné hlavice na místě jaderných zkoušek na severu země,“ uvedla severokorejská státní televize, která prezentuje názory vůdce země Kim Čong-una.

Účelem zkoušky bylo podle televize vyzkoušet a ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně. Standardizovaná hlavice se má používat na strategických balistických střelách. Zkouška prý dokázala, že země je připravena odpovědět na provokace ze strany nepřátel včetně USA.

Severní Korea se pochlubila technologicky převratnou jadernou zkouškou v situaci, kdy Pchjongjang čelí jak tvrdým mezinárodním sankcím, tak dlouhodobému diplomatickému tlaku na omezení svých jaderných ambicí, poznamenala agentura AP. Podle ní se dá ve světových metropolích očekávat nárůst obav, že se Pchjongjang posunul o další krok k cíli vyzbrojit se jadernou raketou schopnou zasáhnout území Spojených států.

Severní Korea, vedená třetí generace diktátorů, chrání svůj jaderný program jako přísně střežené státní tajemství. Tvrzení o dosaženém pokroku, potvrzeném testem, ale nebylo možné nezávisle ověřit. Tajnosti halí odpověď na klíčovou otázku: Jak daleko se Severní Korea dostala v neustálé snaze zmenšit své jaderné hlavice tak, aby mohly být použity na raketách dlouhého doletu.

Severní Korea tvrdí, že při testu nedošlo k žádnému úniku radioaktivity, zkouška se ale odehrála v odlehlé oblasti.

Čínská státní média oznámila, že národní agentura pro ochranu životního prostředí monitoruje radiaci. Japonská letadla začala se sběrem vzorků z ovzduší a také úřady v Tokiu testují vzorky vody a úroveň radiace.

Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo podle nejmenovaného činitele z jihokorejského ministerstva obrany přibližně deseti kilotunám, zatímco při dosud poslední lednové zkoušce hovořil Soul o šesti.

Obyvatelé severokorejského hlavního města si test pochvalovali. „Je to opravdu skvělá zpráva,“ řekl dvaačtyřicetiletý Rim Čong-su. „Teď jsem plný důvěry, že když nepřátelé provedou sebemenší provokace, podnikneme protiútok a určitě vyhrajeme,“ dodal. Třicetiletý Kim Sun-njo usoudil, že zpráva určitě ochromí „americké imperialisty.“

Test už odsoudily vlády Jižní Koreje a Japonska, které hodlají požadovat zpřísnění sankcí vůči severokorejskému režimu. Tvrdší sankce dále zhorší již tak špatné vztahy mezi Pchjongjangem a jeho sousedy. Severní Korea již patří k zemím nejvíce vystaveným sankcí, je ale otázkou, zda sankce fungují, poznamenala AP.

Čína, považovaná za životně důležitou ekonomickou tepnu a za jediného spojence KLDR, Severní Koreu za pátý jaderný test a za přehlížení výhrad mezinárodního společenství tvrdě kritizovala.

Pchjongjang chtěl podle jihokorejských expertů zřejmě světu ukázat, že silné mezinárodní sankce po lednovém testu a zkoušce rakety dalekého doletu jej neodradily od snahy postoupit v jaderném a raketovém programu. Pro smysluplné zpřísnění sankcí prý už nezbývá mnoho prostoru.

Severní Korea hájí svůj jaderný program jako klíčový nástroj pro přežití země vzhledem k nepřátelství Spojených států a Jižní Koreje.

Korejský poloostrov je stále technicky ve válečném stavu, protože konflikt z let 1950-1953 obě Koreje ukončily jen příměřím. Spojené státy mají více než 28.000 vojáků v Jižní Koreji jako záruku obrany před jakýmkoliv severokorejským útokem. Další desítky tisíc amerických vojáků jsou v blízkém Japonsku.

Delší dolet raket na mobilních odpalovacích zařízeních zvyšuje schopnost Severní Koreje ohrozit tyto vojáky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner