Severní Korea dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. Prohlásil to severokorejský diktátor Kim Čong-un. V novoročním projevu k národu potvrdil politiku „souběžného rozvoje ekonomiky a posilování odstrašující jaderné síly“ a svou zemi označil za „jadernou velmoc Východu“.

Ruská tisková agentura TASS poznamenala, že podle analytiků jihokorejské rozvědky by Pchjongjang mohl do roku 2020 zhotovit raketu, schopnou zasáhnout území Spojených států.

KLDR loni v říjnu podnikla další neúspěšný pokus vypustit balistickou raketu z odpalovacího střediska u města Kusong na severozápadě země. Podle Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) šlo o střelu středního doletu Musudan. Test potvrdila také jihokorejská armáda, podle níž raketa explodovala krátce po startu.

Pchjongjang doposud testoval střelu tohoto typu osmkrát za posledních sedm měsíců, pouze jednou byla ale zkouška částečně úspěšná.

Raketové testy prováděné KLDR porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN, stejně jako jaderné zkoušky. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu již v roce 2006 sankce. Byly od té doby několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner