Odcházející šéf německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel dnes odpoledne převezme funkci ministra zahraničí od svého stranického kolegy Franka-Waltera Steinmeiera, který by se v únoru měl stát spolkovým prezidentem. Sedmapadesátiletý politik německou diplomacii povede do zářijových voleb.

Gabriel, který je vicekancléřem německé vlády a zároveň ministrem hospodářství, dlouhé měsíce platil za nejpravděpodobnějšího kandidáta sociální demokracie na kancléře. Tento týden ale oznámil, že se o funkci ucházet nebude, a zároveň do ní navrhl bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze, který má v březnu stanout také v čele SPD.

Místo kandidatury na kancléře se Gabriel rozhodl změnit ministerstvo. Dnes dopoledne ho spolu se Steinmeierem přijme prezident Joachim Gauck. Odpoledne Steinmeier úřad Gabrielovi předá. Ještě předtím od Gabriela převezme ministerstvo hospodářství dosavadní státní tajemnice Brigitte Zypriesová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner