Sir Nicholas Winton bude mít pravděpodobně pohřeb v úzkém rodinném kruhu pozůstalých. Za několik týdnů by se pak měla konat velká pietní akce, které by se zúčastnily děti, které zachránil, a jejich potomci. Po středečním rozhovoru s dcerou Wintona Barbarou to dnes řekl režisér Matej Mináč, který se osudem zachránce 669 československých dětí dlouhodobě zabýval. Winton zemřel ve středu ve 106 letech.

„Barbara Wintonová mi říkala, že (pohřeb) chtějí pouze v nejužším rodinném kruhu, velmi intimní,“ řekl Mináč. Hlavní pietní rozloučení by se pak mělo konat asi za dva měsíce v Anglii. Sejít by se na něm mohly podle Mináče takzvané Wintonovy děti. Takto jsou označovány děti, které Winton v letech 1938 a 1939 zachránil před nacistickými koncentračními tábory, a jejich potomci. V současné době jich je několik tisíc.

„Chtěl jsem na pohřeb jít. Ale vypadá to, že tam nikdo nebude, pouze rodina,“ uvedl Mináč, který o Wintonově činu natočil tři filmy. Zdůraznil, že zatím zná jenom obrysy toho, co se při rozloučení se stošestiletým Britem bude dít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner