Mimořádný sjezd ČSSD by se měl místo původně avizovaného dubna konat už 18. února v Hradci Králové, navrhlo dnes předsednictvo strany. Volba předsedy nebude přímá, což preferoval statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, ale jako v minulosti budou hlasovat o předsedovi a místopředsedech delegáti sjezdu. Lídrem nemůže být nikdo z nestraníků, stanovy by kvůli tomu totiž bylo možné změnit nejdříve právě na sjezdu a změnu by pak bylo třeba zaregistrovat na ministerstvu vnitra.

Předsednictvo vyslyšelo volání členů strany po dřívějším termínu mimo jiné kvůli přípravě na komunální volby v příštím roce. Termín potvrdí ústřední výkonný výbor strany, který se sejde 19. listopadu také v Hradci Králové. Strana tím ušetří za nájem, obvykle se výbor scházel v hotelu na pražském Žižkově.

Přímou volbu předsedy, která nebyla zatím vyzkoušena, bude možné uskutečnit někdy v budoucnu, ve stabilnější době, řekl Chovanec. Sám zatím nepotvrdil, jestli se o funkci ve vedení strany bude znovu ucházet. Sjezd podle něj musí zvolit „nové vedení, razantní vedení“. Do vedení nebude kandidovat neúspěšný volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Možnou kandidaturu do čela ČSSD nevyloučil bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, podmínil ji ale zájmem členské základny. Naopak bývalý místopředseda, poslanec a exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek do vedení ČSSD kandidovat nebude.

Předsednictvo sociálních demokratů nechá na rozhodnutí patnáctičlenného poslaneckého klubu, koho podpoří při volbě předsedy Sněmovny. Chovanec ale naznačil, že kvůli právu šéfa dolní komory nominovat předsedu vlády by tuto funkci neměl zastávat kandidát ANO. Pak by mohla očekávaná menšinová vláda předsedy ANO Andreje Babiše vládnout bez důvěry Sněmovny několik měsíců, uvedl úřadující šéf strany. Na funkci předsedy dolní komory kandidují Radek Vondráček z ANO a předseda ODS Petr Fiala.

Vedení ČSSD dnes také schválilo vyrovnaný rozpočet na příští rok s příjmy a výdaji na úrovni 137 milionů korun. Loni skončilo hospodaření strany ve ztrátě 180,2 milionu korun. Výnosy činily 190,3 milionu korun, náklady pak 370,5 milionu. Ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec v březnu novinářům řekl, že bez půjčky, kterou si sociální demokraté vzali po rozsudku, podle něhož mají svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 338 milionů korun, by ztráta činila jen 61,9 milionu korun.

ČSSD v říjnových sněmovních volbách získala 7,27 procenta hlasů, přičemž před čtyřmi lety vyhrála s 20,45 procenta. Pád nezastavilo červnové rozdělení funkcí mezi Chovance, premiéra Bohuslava Sobotku a Zaorálka, jenž byl volebním lídrem. Volební výsledek znamenal pro sociální demokracii i výpadek zhruba 200 milionů korun v rozpočtu, uvedl Chovanec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner