V centru Pchjongjangu se dnes podle agentur AFP a AP uskutečnil ohromný průvod na oslavu zakončení výjimečného sjezdu Korejské strany práce, prvního po 36 letech. Sjezd za účasti více než 3400 delegátů potvrdil diktátora Kim Čong-una v čele severokorejského režimu, který je považován za nejizolovanější na světě.

Statisícům účastníků pestrobarevného průvodu kynul Kim Čong-un z balkonu svého paláce. Oproti tradičním vojenským přehlídkám v Pchjongjangu byl průvod zcela civilní. Vojenskou tématiku podle AFP ale připomínaly makety raket a další techniky, které nesli někteří z účastníků.

V neděli sjezd Korejské strany práce rozhodl, že Severní Korea bude pokračovat v rozšiřování a zlepšování svého jaderného arzenálu. Sjezd ale rovněž schválil rozhodnutí, že KLDR nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti.

Sjezd také podle státní agentury KCNA potvrdil tradiční úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova rozděleného od války v polovině 50. let minulého století a rovněž zachování doktríny Songun, tedy, že „armáda je na prvním místě“. Nadále tak platí, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto zůstává Korejská lidová armáda klíčovou složkou totalitního režimu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner