Eurokomisař odpovědný za zdraví a bezpečnost potravin svolal na září schůzku ministrů zemí zasažených aférou s insekticidem ve vejcích. Informovaly o tom dnes tiskové agentury, podle kterých komisař Vytenis Andriukaitis vyzval, aby dotčené státy místo vzájemného obviňování začaly spolupracovat. Podle dnešního prohlášení EK se vejce objevila v celkem 17 zemích; Česko mezi nimi není.

Skandál vypukl minulý týden, když se v obchodech několika evropských zemí objevily miliony vajec obsahující jedovatý insekticid fipronil. Nejvíce byly zasaženy Belgie, Nizozemsko a Německo, odkud se vejce dostala do dalších zemí. Úřady zmíněných států se pak začaly vzájemně kritizovat při hledání viníků.

„Obviňování a očerňování nikam nevede a já s tím chci skoncovat,“ uvedl dnes podle Reuters eurokomisař Andriukaitis. Podle mluvčí komise se jednání ministrů a zástupců úřadů odpovědných za bezpečnost potravin uskuteční 26. září.

Mluvčí EK pro obchod a zemědělství Daniel Rosario dnes uvedl, že vedle trojice zmíněných zemí se vejce obsahující fipronil objevila rovněž v Británii, Dánsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Švédsku a Švýcarsku. Jedinou mimoevropskou zemí, odkud byl jejich výskyt hlášen, je Hongkong.

Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

„Musíme spolupracovat, abychom se dokázali poučit a pohnout kupředu, místo abychom ztráceli energii při ukazování prstem na toho druhého,“ zdůraznil Andriukaitis.

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert dnes prohlásil, že v jeho zemi se již prodalo přes 200.000 vajec dovezených z Belgie a Nizozemska, v nichž byla zjištěna přítomnost fipronilu. Obsah této látky byl však podle provedených testů tak nízký, že mohla být zkonzumována „bez vlivu na lidské zdraví“, řekl ministr podle agentury AFP.

Polské úřady dnes oznámily, že zachytily zásilky potenciálně kontaminovaných vajec ve třech vojvodstvích. „Ke spotřebitelům se vejce nedostala. Budou buď zničena, nebo vrácena německému dodavateli,“ řekl televizi TVN 24 mluvčí inspekce Jan Bondar. Dodal, že jde o 40.000 natvrdo uvařených vajec bez skořápky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner