Paříž 5. března (ČTK) – Prezidentský kandidát umírněné pravice ve Francii François Fillon dnes ve svém 28minutovém projevu na předvolebním shromáždění v Paříži neřekl, zda bude pokračovat ve své kampani, nebo ne. Na setkání dorazily tisíce Fillonových příznivců. V jeho politické straně mezitím sílí hlasy po jeho odstoupení kvůli skandálu kolem neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí a několik významných osobností z republikánské strany se podle jednoho z představitelů strany chystá vydat prohlášení, aby Fillona nahradil bývalý premiér Alain Juppé.

Fillon byl původně favoritem voleb, o přízeň voličů ho však připravilo podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti. Minulý týden se navíc ukázalo, že bude zřejmě obviněn ze zneužití veřejných financí.

Čelní činitelé Republikánů na pondělí svolali krizové jednání, kde budou jednat o situaci. Rozhodnout musí do 17. března, kdy je uzávěrka kandidatur.

Představitel Republikánů, který je také blízkým spojencem bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, Christian Estrosi řekl televizní stanici BFM, že se spolu s dalšími kolegy, kteří mají vysoké postavení ve straně, chystá předložit prohlášení, ve kterém navrhnou, aby Fillona nahradil Juppé. Jeden z podporovatelů Juppého, Jean Leonetti agentuře Reuters řekl, že Juppé v sobotu večer jednal o situaci se Sarkozym a nejspíš nastínil podmínky, za kterých by mohl Fillona nahradit. Jednou z nich je podle něj to, že Fillon výměnu podpoří.

Na dnešní shromáždění v centru Paříže přišly podle agentur Fillona podpořit tisíce jeho příznivců. Francouzská média spekulovala, že počet účastníků ukáže, jakou podporu Fillon má. Jeho přívrženci podle agentury Reuters doufali, že dorazí nejméně 45.000 lidí.

Průzkum agentury Ifop zveřejněný v sobotu ukázal, že 71 procent francouzských voličů si přeje, aby Fillon odstoupil. Klesla i podpora z jeho tábora, a to na 53 procent ze 70 procent před dvěma týdny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner