Chyby, které odhalil Nejvyšší správní soud (NSS) při přezkumu volebních výsledků ODS ve středních Čechách, ohrožují legitimitu voleb a je potřeba se zamyslet nad tím, jak zjednodušit práci volebních komisí. ČTK to dnes řekl předseda středočeské ODS Jan Skopeček v reakci na výsledek přepočtu preferenčních hlasů, na jehož základě získal mandát poslance za ODS Martin Kupka místo Petra Bendla.

Skopeček si váží práce členů volebních komisí a myslí si, že drtivá většina z nich pracuje zodpovědně. Na druhé straně chyby, které NSS objevil, jsou natolik závažné, že vedly ke změně mandátu. To se podle Skopečka nesmí opakovat. „Chyby v takovém rozsahu ohrožují legitimitu celých voleb,“ upozornil.

Podle Skopečka je dobře, že NSS chyby opravil a dospělo se k výsledku, který odráží skutečnou vůli voličů. „Lidsky to Petru Bendlovi nepřeji, ale přednost má samozřejmě to, aby výsledky byly spočítány správně,“ uvedl Skopeček. Myslí si nicméně, že pokud má politik prohrát volby a odejít ze Sněmovny, mělo by se to stát po uzavření volebních místností, a ne až po několika týdnech.

Z dnešních vyjádření Bendla i Kupky vyplynulo, že ani jeden se změnou nepočítal. Bendl nyní bude hledat zaměstnání a Kupka, který si po nedávném odvolání z funkce náměstka hejtmanky změnil neuvolněnou funkci starosty Líbeznic na uvolněnou, tedy placenou, chce kvůli angažmá ve Sněmovně opět starostovat jako neuvolněný.

Skopeček, který je také poslancem, předpokládá, že spolupráce s Kupkou ve Sněmovně bude stejně dobrá jako s Bendlem. „S Martinem Kupkou komunikuji dobře, mohu snad i říct, že jsme přátelé, takže v tomhle směru mám pocit, že budeme stejně jako s Petrem Bendlem spolupracovat velmi intenzivně a velmi dobře. V tom nevidím jakýkoliv problém. Ať by tam byl Petr Bendl, nebo Martin Kupka, tak program, s nímž jsme šli do voleb, budeme prosazovat stejně intenzivně,“ dodal Skopeček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner