Téměř každý druhý mladý obyvatel chudších lokalit v Tunisku uvažuje o odchodu ze země. Mnozí z nich přitom říkají, že jsou připraveni vycestovat nelegálně. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnila tuniská nevládní humanitární organizace FTDES. Tunisané tradičně směřují do Evropy, především do Francie, která do roku 1956 tuto arabskou zemi srovnatelnou počtem obyvatel s Českou republikou kolonizovala.

„Zvyšující se počet těch, kteří uvažují o emigraci, svědčí o zhoršení životních podmínek, teroristických hrozbách a neschopnosti státu špatnou situaci řešit,“ tvrdí organizace. Mezi mladými Tunisany je zhruba 24 procent nezaměstnaných. Mnozí z nich se v poslední době snaží dostat přes Středozemní moře do Itálie.

Tunisko zažilo v roce 2011 revoluci a stalo se jedinou arabskou zemí, které tehdejší takzvané arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomické a sociální podmínky obyvatel, jejichž počet se v posledních desetiletích prudce zvýšil. „V zemi panuje zasmušilost,“ hodnotí situaci agentura AFP.

V roce 1960 mělo Tunisko 4,2 milionu obyvatel, nyní zhruba 11 milionů. Průměrný věk Tunisanů je 26 let. Oficiálním státním náboženstvím je islám. Přibližně 99 procent Tunisanů je ortodoxního sunnitského vyznání, které prosazuje i takzvaný Islámský stát.

Mnoho mladých Tunisanů se také kvůli bezútěšné hospodářské situaci v zemi přidalo k radikálům v Sýrii a v Iráku. Podle amerických tajných služeb jich za teroristické organizace Islámský stát nebo Al-Káida bojuje 6000 až 7000. Za baštu islamistů v Tunisku je považována chudá provincie Kajruván.

Tuniský přistěhovalec byl pravděpodobným autorem nedávného atentátu na vánočním trhu v Berlíně, při němž zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky a ke kterému se přihlásil Islámský stát. Tuniského původu byl i pachatel červencového útoku v Nice, při němž zahynulo 86 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner