Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v rozhovoru s BBC uvedla, že nové referendum o nezávislosti Skotska by se mohlo konat na podzim 2018. Nicméně upozornila, že ještě nepadlo konečné rozhodnutí o tom, že se vůbec takové hlasování uskuteční. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová si každopádně myslí, že by se konat nemělo, řekl podle agentury Reuters následně její mluvčí.

Sturgeonová už dříve hovořila o možnosti dalšího referenda o nezávislosti v reakci na chystaný odchod Británie z EU, který si podle ní Skotové nepřejí.

„Myslím, že to by bylo rozumné datum pro Skotsko, aby uspořádalo takové hlasování,“ odpověděla Sturgeonová na otázku, zda podzim 2018 je pravděpodobný termín. Dodala, že bude pokračovat v takových krocích, které jsou podle ní správné pro její zemi.

Předsedkyně britské vlády má ale jiný názor. „Dali jsme jasně najevo, že si nemyslíme, že by mělo být druhé referendum. Referendum se konalo v roce 2014. Bylo čestné, přesvědčivé a zákonné a obě strany souhlasily, že ho budou respektovat. Myslíme si, že by ho respektovat měly a že diskuse kolem druhého referenda je odvádění pozornosti,“ řekl mluvčí Mayové na dotaz novinářů ohledně reakce premiérky na vyjádření Sturgeonové.

V loňském plebiscitu o vystoupení Británie z EU byli voliči ve Skotsku výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání království v unii.

Sturgeonová tvrdí, že v závislosti na vývoji rozhovorů o nové podobě vztahů Británie a EU je uspořádání referenda o skotské nezávislosti pravděpodobné.

Skotové již o nezávislosti rozhodovali v roce 2014, kdy se 55 procent lidí vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner