Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z ČR do Německa, odcestuje dnes odpoledne do Iráku. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Náklady na jejich návrat hradí stát, bude o nich však jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky předtím do Česka přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, které se do Německa předtím podařilo odjet, by se podle Chovance měla do ČR vrátit do konce měsíce.

Dnes odlétající skupinu zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic. Cizinci požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna, následně se však vyslovili pro návrat do Iráku. „Náklady zatím hradí český stát, budeme jednat s Generací 21, jestli uhradí náklady, jestli jsou toho schopni,“ řekl Chovanec novinářům.

„Ještě tam včera (ve středu) byly nějaké dohady, že opět měnili názor, že by zůstali na území ČR, podle posledních informací by měli odpoledne odlétat,“ uvedl ministr. Chybějící dohoda s fondem o nákladech podle něj není překážkou. „Nebrání tomu, abychom tu věc vyřešili a splnili požadavky těch lidí, že se chtějí rychle vrátit do vlasti,“ řekl Chovanec.

Fond do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Tamní úřady chtějí 20 z nich vrátit. „Podle mých informací předali Němci těm lidem vyrozumění, že budou vráceni do ČR, jsou tam správní lhůty, čekáme až uběhnou,“ uvedl Chovanec. Pokud k předání nakonec dojde, bude to do konce měsíce, dodal. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl.

Nedávno odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní. O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner