Kuks (Trutnovsko) 1. září (ČTK) – Na opravy a obnovu památek půjde z evropského Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) navíc 1,5 miliardy korun. Celková částka z programu určená na ochranu kulturního dědictví se tak v současném programovacím období zvýší na 11,5 miliardy korun. Novinářům to dnes v Kuksu na Trutnovsku řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Peníze navíc by podle ministryně měly směřovat do obnovy národních kulturních památek a památek UNESCO. Půjde o přesun peněz v rámci programu IROP, který může udělat samo ministerstvo jako administrátor programu. Peníze půjdou podle Šlechtové z agend, u nichž čerpání peněz vázne, a to z oblasti e-govermentu a z oblasti územního plánování.

Šlechtová jako příklad památkových projektů aktuálně žádajících o podporu uvedla obnovu kostela Jana Nepomuckého na Zelené Hoře a chrám svatého Bartoloměje v Plzni.

Ministerstvo ještě podle Šlechtové zvažuje, zda dotačně obdobnou cestou jako památky posílit i galerie a muzea.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner